U junu 2020. godine Muzej ratnog djetinjstva otvorio je prvi međunarodni ured, u Kijevu, u Ukrajini, a najveći dio ove kolekcije čine iskustva djece koja se vežu za početke rata u Ukrajini, odnosno period od 2014. do 2022. godine.
Tim MRD-a u Ukrajini sastoji se od 10-ak eksperata uključujući historičare, psihologe i antropologe. Do ljeta 2021. godine dokumentovana su iskustva više od 130 djece i mladih, ukljujući djecu i mlade sa okupirane teritorije, one koji još uvijek žive blizu linija fronta, ali i onih koji su raseljeni širom Ukrajine.
Istraživačke aktivnosti MRD u Ukrajini rezultirale su prvom izložbom u Kijevu, u junu 2021. godine. Izložba je održana u Muzeju historije Kijeva, a osim svih važnijih ukrajinskih medija, pratili su je i međunarodni mediji poput New York Timesa i The Timesa. U januaru 2022. godine, privremena izložba je postavljena i u Hersonu, te je prije eskalacije rata u Ukrajini bilo planirano da posjeti ukupno šest ukrajinskih regija do kraja 2022. godine.
Putujuća izložba je imala nekoliko ciljeva, od pružanja uvida u lične priče djece i mladih u Ukrajini i podizanja svijesti o njihovom položaju, najčešće kao interno raseljenih osoba, do osnaživanja djece i mladih da bolje razumiju i lakše procesuiraju vlastita iskustva. U jeku invazije, a vođeni ovim ciljevima, uredi MRD-a u Sarajevu i Kijevu su zajednički producirali izložbu Slušaj (LISTEN) koja je do sada posjetila šest evropskih gradova, uključujući Vijeće Evrope u Strasbourgu i generalnu konferenciju Međunarodnog muzejskog vijeća u Pragu.
Veliki dio tekućih aktivnosti ukrajinskog ureda posvećen je realizaciji različitih radionica i drugih edukativnih aktivnosti s ciljem pružanja psihosocijalne podrške djeci koja su pogođena ratom u Ukrajini, ali i educiranju roditelja, nastavnika i drugih profesionalaca o tome kako pričati o ratu s djecom i mladima.
Kontakt:
Svitlana Osipchuk, direktorica ureda MRD-a u Ukrajini, svitlana.osipchuk@warchildhood.org