Muzej čuva bogatu kolekciju ličnih predmeta te audio i videosvjedočenja osoba na čija djetinjstva su uticali ratovi. Srdačno vas pozivamo da podijelite svoju ličnu priču i tako se pridružite kolektivnim naporima u osnaživanju glasova djece koja odrastaju u ratovima širom svijeta.
Lični predmeti
Svi mi imamo neki predmet koji nas podsjeća na djetinjstvo, pa tako i osobe na čija je djetinjstva uticao rat. Muzej ratnog djetinjstva prikuplja knjige, pisma, fotografije, improvizirane komade tkanine, polomljene igračke i druge dragocjene predmete sačuvane do danas.
Vrijednost ovih predmeta ogleda se u ličnim iskustvima koja oni predstavljaju. Svaki predmet je praćen jedinstvenom ličnom pričom, koja ilustruje proživljena iskustva njegovog vlasnika ili vlasnice.
Audio i videosvjedočenja
Pored prikupljanja ličnih predmeta iz rata, Muzej ratnog djetinjstva također posjeduje i arhivu audio i videosvjedočenja. Ova svjedočenja pružaju uvid u svakodnevni život djeteta u ratnim uslovima, pokrivajući aspekte kao što su porodični život, stanovanje, životni uslovi, neposredna opasnost, iskustvo granatiranja i snajperske pucnjave, iskustvo raseljavanja i izbjeglištva, školovanje, igra, prijateljstva, slobodno vrijeme, zdravlje, ranjavanje i lični gubici.
Kako učestvovati u stvaranju kolekcije?
Ako razmišljate da umuzejite predmet u Muzeju ili snimite svoje svjedočenje, srdačno vas pozivamo da ispunite ovaj obrazac. Vaše učešće pomaže da se sačuvaju sjećanja na djetinjstva obilježena oružanim sukobima. Alternativno, možete poslati svoje podatke na info@warchildhood.org.
Šta su sljedeći koraci?
Potrudit ćemo se da vam odgovorimo u roku od 7 dana. Molimo vas da ne šaljete i ne dostavljate vaše predmete dok vam ne potvrdimo da ih možemo prihvatiti. Kada vaša ponuda bude potvrđena, organizovat ćemo lični ili online sastanak sa vama da razgovaramo o neophodnim koracima. Također ćemo koordinirati ličnu isporuku predmeta u naše sjedište ili isporuku alternativnim putem.
Molimo vas da imate na umu da ćemo morati imati potpisane saglasnosti i dokumente o prijenosu vlasništva prije nego što službeno prihvatimo bilo koji predmet. Unaprijed vam se zahvaljujemo na razumijevanju i saradnji.
Šta ako vaš predmet bude prihvaćen?
Donirani materijali će biti čuvani u arhivi Muzeja u skladu sa najvišim standardima muzejske industrije. Mogu biti izloženi na našim stalnim, putujućim ili privremenim izložbama, mogu se koristiti u edukativnim programima ili posuditi drugim akreditiranim institucijama.
Ovi materijali će također biti dostupni za istraživačke svrhe kustosima, studentima i istraživačima, uz kontinuirano poštovanje standarda zaštite ličnih podataka te zašitite privatnosti, kao i preferencija u vezi s njima koje navedete u obrascima ili tokom naknadnih razgovora. Uvijek poštujemo standarde zaštite ličnih podataka te zaštite privatnosti, kao i vaše lične preferencije.
Šta ako vaš predmet ne bude prihvaćen?
Iako duboko cijenimo svaku ponudu, nažalost ne možemo prihvatiti sve predmete. Nekoliko razloga nas može u tome spriječiti:
- Trenutno vlasništvo nad predmetima je nepoznato ili bi moglo biti sporno.
- Predmeti su opasni: vatreno oružje, predmeti koji sadrže azbest i materijale koji su otrovni, kancerogeni ili radioaktivni.
- Ponuda se sastoji od fotokopija ili skenova originalnih dokumenata (osim u izuzetnim okolnostima).
- Zbog ograničenog prostora u našoj arhivi, možda nećemo moći prihvatiti predmete koji prelaze određene dimenzije. Ako ne budemo mogli prihvatiti vaš predmet u našu kolekciju, potrudit ćemo se da vas uputimo na drugu instituciju koja bi mogla biti u mogućnosti da ga prihvati.