Putujuća izložba Muzeja ratnog djetinjstva je pažljivo dizajnirana adaptacija stalne postavke MRD. Putujuća izložba prezentira 35-45 ličnih priča i eksponata (od rastuće kolekcije od preko 5.000 eksponata), te multimedijalni dio sa videosvjedočenjima. Trajanje putujuće izložbe je od 7 dana do 12 mjeseci i može biti upotpunjeno dodatnim aktivnostima poput panel diskusija ili edukativnih radionica o izgradnji mira za djecu i mlade.

Putujuća izložba MRD je pažljivo osmišljena sa istom vodiljom kao i stalna postavka: da ponudi sveobuhvatan uvid u kompleksnost iskustva djetinjstva obilježenog ratom.

Ukoliko ste zainteresirani da ugostite našu putujuću izložbu u vaš muzej, galeriju, biblioteku ili drugi prostor, kontaktirajte nas na info@warchildhood.org.

Pop-up izložbe Muzeja ratnog djetinjstva

Želeći komunicirati sa što širim publikama van uobičajenih muzejskih i galerijskih prostora, MRD je razvio pop-up izložbe za zatvorene i otvorene prostore.

Pop-up izložbe su dostupne u različitim formatima i na različite teme, u zavisnosti od povoda organizacije izložbe, odnosno prostora u kojem je organizovana. Mogu trajati od jednog dana do mjesec dana. Neke od naših prethodnih pop-up izložbi su uključivale postore ličnih predmeta i priča djece na čija je djetinjstva utjecao rat, dok su drugim prilikama prezentirani stvarni eksponati u improviziranim postamentima. Pop-up izložbe MRD nekad imaju različit fokus, ali generalni cilj ostaje isti: pružiti široj publici mogućnost da nauči o djetinjstvima obilježenim ratovima, i njihovoj kompleksnosti. One su naš način da predstavimo našu kolekciju sa manjim logističkim zahtjevima.

Ukoliko želite ugostiti našu pop-up izložbu, kontaktirajte nas na info@warchildhood.org.

Očev brijač

Moj otac je bio prosvjetni radnik. Uvijek je bio obrijan, dotjeran i lijepo obučen. Često sam ga kao dječak posmatrao dok se brijao i spremao za posao.

Otac nije preživio genocid u Srebrenici. Mama i sestra su ovaj njegov brijač ponijele sa sobom u ručnom prtljagu dok su napuštale Srebrenicu, a ja sam ga zatim godinama brižljivo čuvao.

Svaki put kada sam pokušao da ga koristim, vratila bi se sjećanja na oca i njegovu neizmjernu ljubav prema mami, meni i sestri. Znam da ga nikada ne bih mogao koristiti tako vješto kao on i zato ga na čuvanje predajem Muzeju.

Emir, 1979.