Kreativno mirovno obrazovanje

 

Projekat KREATIVNOST ZA MIR: Mirovno obrazovanje u osnovnim i srednjim školama fokusira se na osnaživanje učenika/ica i nastavnog osoblja širom Bosne i Hercegovine. Promovirajući primjenu inovativnih metoda mirovne pedagogije, projekat učesnicima pruža priliku da steknu vještine i znanja potrebne za pokretanje pozitivnih promjena u svojim zajednicama.

Odabrani edukatori/ice (učitelji/ice, nastavnici/ice i profesori/ice) će proći kroz treninge i radionice koje će im omogućiti sticanje vještina potrebnih za vođenje mirovnih radionica. Također, steći će vještine da pruže podršku i mentorstvo svojim učenicima i učenicama, kako bi ih osnažili da postanu vršnjački edukatori.

Cilj projekta je stvaranje sigurnog okruženja gdje mladi, uz podršku svojih učitelja/ica, nastavnika/ica, profesora/ica, mogu usvajati i prenositi drugima nova znanja, izraziti svoje stavove te doprinijeti stvaranju kulture pozitivnog mira.

Kreativnost za Mir projekt

20

Nastavno osoblje iz više od 20 općina imat će priliku učestvovati u specijaliziranim treninzima i radionicama.

40

Više od 40 edukatora i edukatorica učestvovat će u radionicama.

200

Više od 200 učenika i učenica bit će uključeno u projekat.

Radionice i događaji

Tokom trajanja projekta, organizirat će se niz radionica i događaja kako bi se nastavnom osoblju pomoglo da integriraju lekcije projekta KREATIVNOST ZA MIR u svoje učionice. One uključuju:

  • Seriju trodnevnih treninga za timove sastavljene od 1 edukatora/ice i 4 učenika/ice iz svake škole.
  • Mirovne radionice koje će realizovati vršnjački edukatori/ce za učenike i učenice u svojim školama.
  • Mentorske posjete edukativnog tima MRD-a i Step by Step-a školama za pružanje podrške u realizaciji radionica.

Kome je projekat KREATIVNOST ZA MIR namijenjen?

Projekat KREATIVNOST ZA MIR je namijenjen edukatorima/icama iz cijele Bosne i Hercegovine koji/e su posvećeni/e mirovnom obrazovanju i žele inspirisati svoje učenike i učenice da se aktivno uključe u izgradnju zajednica u kojima će se njegovati kultura mira. Ovaj projekat također teži osnaživanju samih učenika i učenica.

Učitelji/ice, nastavnici/ice i profesori/ice iz više od 30 gradova i općina imat će priliku učestvovati u specijaliziranim treninzima, gdje će steći nove pedagoške vještine koje će im omogućiti da integriraju mirovno obrazovanje u svoje nastavne planove. Program je otvoren za edukatore/ice iz raznih disciplina koji/e vjeruju u moć kreativnog i interaktivnog učenja za promociju vrijednosti koje doprinose izgradnji pozitivnog mira.

Po završetku treninga, nastavno osoblje će biti osnaženo novim vještinama i znanjima koja će im omogućiti da efikasno implementiraju mirovne radionice. Očekuje se da će stečena iskustva doprinijeti njihovoj sposobnosti da pruže podršku i mentorstvo učenicima i učenicama, potičući ih da postanu aktivni učesnici u izgradnji zajednice zasnovane na kulturi mira.

O čemu se radi u projektu?

KREATIVNOST ZA MIR se fokusira na osnaživanje edukatora/ica i učenika/ica kroz kreativne metode kao što su mapiranje vrijednosti i metoda izgradnje mira, pričanje priča (storytellinga), nenasilno rješavanje sukoba. Ovaj jedinstveni program pruža učiteljima/icama, nastavnicima/icama i profesorima/icama alate da uključe mirovno obrazovanje u svoju nastavu, s naglaskom na praktično učenje, storytelling i kreativno izražavanje. 

Cilj je da se u učionicama i školama stvori kultura mira, podsticanjem učenika i učenica da kritički razmišljaju o svojoj ulozi u oblikovanju sadašnjosti i budućnosti. Edukatori i edukatorice će proći obuku o inovativnim pedagoškim metodama, uključujući korištenje ličnih priča i sjećanja, muzejskih kolekcija i umjetnosti za izgradnju društva pozitivnog mira.

KREATIVNOST ZA MIR nudi edukatorima/icama priliku da budu na čelu obrazovnih inovacija, dok ujedno doprinose trajnoj kulturi mira u Bosni i Hercegovini.

Kada i gdje se realizuju treninzi i ko pokriva troškove?

Prvi (trodnevni) trening će biti realizovan u 5 različitih termina (u periodu od decembra 2024. do maja 2025. godine) a kojih svaki profesor/ica sa svojim učenicima/icama prisustvuje samo jednom terminu. Drugi (jednodnevni) trening bit će realizovan okvirno krajem kalendarske 2025. godine  a tačan termin će biti definisan naknadno. Treninzi će biti realizovani u okolini Sarajeva.

Okvirni datumi realizacije prvog treninga (svaki profesor/ica i nj. učenici/ice prisustvuju na jednom od termina):

  • 10-12. decembar, trening slot 1
  • 18-20. februar, trening slot 2
  • 18-20. mart, trening slot 3
  • 8-10. april, trening slot 4
  • 13-15. maj, trening slot 5

Sve toškove za učesnike i učesnice (prevoz, smještaj, hrana) u toku trajanja aktivnosti pokriva Muzej ratnog djetinjstva uz podršku Fonda za izgradnju mira generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (PBF).

Kako učestvovati u projektu?

Da bi učestvovali u projektu KREATIVNOST ZA MIR, zainteresovani se mogu se prijaviti popunjavanjem prijavnog obrasca

Rok za prijavu je 31. 10. 2024.

U ovom trenutku poziv je otvoren za nastavno osoblje u srednjim školama, a zainteresovani edukatori i edukatorice iz osnovnih škola se pozivaju da prate našu stranicu i prijave se na  poziv koji će biti specifično namijenjen njima.

Ovo je izvanredna prilika za nastavno osoblje posvećeno mirovnom obrazovanju da usvoje nove pedagoške metode, učestvuju u kreativnim i interaktivnim treninzima, te aktivno doprinosu kulturi mira u svojim školama i zajednicama. Bez obzira da li predajete historiju, strani jezik, fizičko obrazovanje ili neki drugi predmet, vaše učešće u ovom projektu bit će značajna podrška novoj generaciji učenika i učenica da aktivno promovišu mir i razumijevanje. Ne propustite priliku da se pridružite ovoj inicijativi!

Zašto učestvovati u projektu KREATIVNOST ZA MIR?

Kroz učešće u ovom projektu, edukatori i edukatorice će imati priliku:

  • Poboljšati profesionalne vještine: Naučiti napredne tehnike mirovnog obrazovanja i dobiti nove alate i materijale za stvaranje dinamičnog i angažiranog okruženja za učenje.
  • Umrežiti se s kolegama i kolegicama: Povezati se s drugim edukatorima i edukatoricama iz cijele zemlje i razmijeniti najbolje prakse iz mirovne pedagogije.
  • Inspirisati učenike/ice: Opremljeni znanjem i vještinama, edukatori/ice će osnažiti učenike/ice da postanu aktivni učesnici i učesnice u svojim zajednicama i nositelji i nositeljice pozitivnih promjena.
  • Pružiti podršku budućim generacijamaOsnaživanjem mladih da se uključe u otvoreni dijalog edukatori i edukatorice će pomoći u izgradnji inkluzivnijeg i empatičnijeg društva.

Novosti o projektu

Nosilac projekta
Muzej ratnog djetinjstva

Partner
Centar za obrazovne inicijative Step by Step

Podržava
Fond za izgradnju mira Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (PBF)

UN Peacebuilding Fund