Muzej ratnog djetinjstva pruža studentima iz cijelog svijeta priliku da obave praksu u njegovom arhivu. Carolin Gerdes, 26-godišnja studentica master studija iz oblasti mira i konfliktnih studija na Univerzitetu Philips u Marburgu u Njemačkoj, praksu je obavljala od septembra do decembra prošle godine.
Rad s muzejskom kolekcijom
Carolin je do Muzeja ratnog djetinjstva doveo njen akademski program, koji zahtijeva međunarodnu praksu. Njen profesor, koji je ranije posjetio MRD, predložio joj je da razmotri obavljanje prakse u ovom muzeju.
„Ispričao mi je o radu muzeja, pa sam ih kontaktirala i vrlo brzo su mi se javili“, prisjeća se Carolin. Tokom tri mjeseca, radila je intenzivno s opsežnom muzejskom kolekcijom predmeta iz Bosne i drugih zemalja, uključujući Ukrajinu i Gruziju.
„Radila sam sa svime, od malih papirnih predmeta do velikih tranzistorskih radija. Svaki predmet nosio je svoju priču“, objašnjava Carolin. Njeni zadaci uključivali su pisanje detaljnih opisa predmeta, izradu izvještaja o stanju predmeta i očuvanje priča povezanih s njima. Jedno posebno upečatljivo iskustvo za nju bilo je rad s kasetama djevojčice koja je bila u Sarajevu tokom opsade.
„Njena porodica bi joj donosila kasete u rijetkim trenucima kad je bilo struje, a ona bi te sate provodila slušajući i snimajući na kasete mješavinu klasične muzike, jugoslovenskog rocka, pa čak i bendova poput The Offspring“, kaže Carolin. „Dok sam radila, slušala sam te iste pjesme na Spotifyju, tako da je njena priča za mene oživjela“.
Očuvanje historije i suzbijanje dezinformacija
Za Carolin, inicijative poput Muzeja ratnog djetinjstva ključne su za očuvanje historije i suzbijanje dezinformacija. „U Njemačkoj, kako preživjeli iz Drugog svjetskog rata odlaze, muzeji i memorijali postaju neophodni za očuvanje njihovih priča“, objašnjava ona. „Ovaj rad je posebno važan u političkim kontekstima, gdje desničarski ili nacionalistički narativi pokušavaju iskriviti historiju. Imati opipljive predmete i svjedočanstva iz prve ruke omogućava nam da se učinkovito suprotstavimo tim iskrivljavanjima“.
Tokom svoje prakse, Carolin je radila i na predmetima iz Ukrajine koje je Muzej ratnog djetinjstva u Kijevu poslao digitalno. „Muzej u Kijevu je preplavljen novim donacijama usred rata koji i dalje traje. Mogućnost da pomognem s opisima predmeta činila mi se kao mali, ali značajan doprinos“, kaže ona. „Saznanje da je moj rad pomogao da se barem malo olakša njihov teret bilo je izuzetno ispunjavajuće“.
Ako ste zainteresovani za praksu u Muzeju ratnog djetinjstva, molimo kontaktirajte nas na internship@warchildhoodmuseum.org za više informacija.