U januaru smo održali obuku iz mirovnog obrazovanja za 31 nastavnika i nastavnicu iz cijele zemlje, ugostili studente, aktiviste civilnog društva i vladine zvaničnike iz više zemalja te otvorili novi poziv za eksterne edukatore. Pročitajte više o našim aktivnostima ovog mjeseca:
Edukativne posjete i programi
Prošlog mjeseca, grupe iz Bosne i Hercegovine, Japana, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Italije učestvovale su u našim edukativnim programima.
Također, u okviru svoje posjete Bosni i Hercegovini, Muzej su obišli predstavnici nevladinih organizacija iz Sirije koje pružaju podršku žrtvama rata. Posjeta je organizovana u saradnji s organizacijom CEI NAHLA iz Sarajeva.
Među posjetiteljima i posjetiteljkama su bili pravnici, aktivisti, psiholozi i psihoterapeuti koji rade s ratnim žrtvama i bave se pitanjima nestalih osoba i tranzicione pravde. Cilj njihove posjete Bosni i Hercegovini bio je upoznavanje s iskustvima i najboljim praksama u pružanju podrške u poratnom periodu.
Također smo ugostili ambasadora Republike Austrije u Bosni i Hercegovini, Georga Diwalda, koji ovu funkciju obavlja od prošle godine. Ambasador Diwald je posjetio Muzej kako bi se bolje upoznao s našim radom i istražio mogućnosti za saradnju.
Obuka za nastavnike i nastavnice
U sklopu segmenta Kreativnost za mir projekta PEACESTORY, organizovali smo obuku za nastavnike u Sarajevu s ciljem jačanja njihovih kompetencija u oblasti mirovnog obrazovanja.
Radionica je okupila 31 učesnika i učesnicu iz škola i općina širom Bosne i Hercegovine, pružajući im inovativne alate za izgradnju mira.
Pogledajte fotogaleriju i pročitajte više ovdje.
Konferencije
Jasminko Halilović, osnivač Muzeja ratnog djetinjstva, govorio je na konferenciji Arts and Culture for a Socially Impactful Europe, koju je organizovala Fondacija Calouste Gulbenkian u Lisabonu.
Događaj je okupio vodeće stručnjake i stručnjakinje iz oblasti umjetnosti, filantropije i politike kako bi razgovarali o jačanju i povezivanju evropskog umjetničkog ekosistema. Jasminko je u uvodnom razgovoru bio u društvu Alison Tickell, osnivačice organizacije Julie’s Bicycle, s kojom je analizirao ulogu umjetničkih i kulturnih institucija u rješavanju ključnih društvenih izazova, uključujući klimatsku krizu i eroziju demokratije.
Obilježavanje Međunarodnog dana obrazovanja
Dana 24. januara obilježili smo Međunarodni dan obrazovanja izdvajajući neke priče iz naše kolekcije koje svjedoče o važnosti obrazovanja u ratnim okolnostima.
Obrazovanje je ljudsko pravo, no za milione djece u zonama sukoba ono je često prekinuto ili uskraćeno. Uprkos tome, obrazovanje – bilo formalno ili neformalno – u ratu često postaje spasonosna nit.
Pročitajte neke od priča ovdje.
Praksa u Muzeju
Muzej ratnog djetinjstva nudi priliku za praksu studentima i studenticama iz cijelog svijeta, omogućavajući im da se uključe u rad na kolektivnom pamćenju i arhiviranju.
Carolin Gerdes, 26-godišnja studentica master studija Peace and Conflict Studies na Philips Universität Marburg u Njemačkoj, podijelila je svoje iskustvo u ovom intervjuu.
Medijski izvještaji
Muzej ratnog djetinjstva redovno se pojavljuje u domaćim i međunarodnim medijima. Ovdje možete pronaći izbor članaka koji su prošlog mjeseca pisali o Muzeju:
- Snažna poruka: Severina je u Sarajevu predstavila i dio kolekcije Muzeja ratnog djetinjstva (Bosanski)
Muzej ratnog djetinjstva jača partnerstva s muzejima širom Evrope (Bosanski)
Magazin Gracija (Bosanski)
Pridružite nam se!
Rastemo! Ovaj mjesec otvorili smo poziv za nove eksterne edukatore i edukatorice koji će se pridružiti našem timu. Pročitajte poziv i prijavite se ili podijelite s prijateljima koji odgovaraju opisu.
Pratite nas i dalje za novosti o nadolazećim događajima i inicijativama!